Odkazy, dokumenty ke stažení

Postup pro podání žádosti o vydání pověření k výkonu SPO

O vydání pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí fyzické nebo právnické osobě rozhoduje krajský úřad, pokud není k rozhodování o pověření příslušná komise podle § 38 odst. 2 písm. a) zákona o SPOD (§ 49 odst. 1 zákona o SPOD).

Podmínkou pro vydání pověření je podání písemné žádosti na typizovaném formuláři do podatelny krajskému úřadu. Místní příslušnost pro podání žádosti se řídí místem trvalého pobytu fyzické osoby nebo sídlem právnické osoby.

Žádost o vydání pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí - tiskopis (dále jen „žádost") je dostupná ke stažení stránkách Krajského úřadu Středočeského kraje (viz levý sloupec - dokumenty).

Rozhodnutí fyzické či právnické osoby podat žádost o vydání pověření doporučujeme předem konzultovat s pracovníky úřadu v rámci poskytovaného poradenství (kontakt: Bc. Andrea Jašková, tel. 257 280 116, kancelář č. 1040).

Spolu s žádostí musí být krajskému úřadu zároveň doloženy přílohy, jejichž souhrn je uveden na poslední straně tiskopisu, a které jsou podmínkou pro vydání pověření dle zákona o SPOD:

  • u právnické osoby doklad o registraci, popřípadě doklad o zápisu do příslušného veřejného rejstříku, pokud je ve veřejném rejstříku zapsána; u fyzické osoby uvedení rodného čísla;
  • doklady prokazující odbornou způsobilost všech osob, které budou sociálně-právní ochranu přímo poskytovat (kopie dokladů o dosaženém vzdělání, kopie osvědčení o absolvování akreditovaných vzdělávacích kurzů, doklady o praxi – CV);
  • doklad o bezúhonnost fyzické osoby, která bude přímo sociálně právní ochranu poskytovat výpisem z evidence obdobné Rejstříku trestů vedené ve státech, ve kterých:
  • se v posledních 3 letech fyzická osoba zdržovala nepřetržitě déle než 3 měsíce;
  • má právnická osoba sídlo nebo v posledních 3 letech alespoň po dobu 3 měsíců vykonávala činnost nebo měla sídlo; tento doklad nesmí být starší než 3 měsíce
  • doklad o bezúhonnosti právnické osoby, která bude sociálně-právní ochranu poskytovat, výpisem z Rejstříku trestů právnických osob;
  • doklad o zajištění odpovídajících hygienických podmínek pro výkon sociálně - právní ochrany prokázané posudkem příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví, jde-li o pověření ke zřízení a provozování zařízení sociálně-právní ochrany uvedeného v § 39 odst. 1 písm. b) až d);
  • doklad o vlastnickém nebo užívacím právu k objektu nebo prostorám, v nichž bude poskytována sociálně-právní ochrana, prokázané příslušným dokladem;
  • popis materiálních a technických podmínek pro poskytování SPO a provozování zařízení SPO;
  • výroční zpráva o činnosti a hospodaření, a pokud pověřená osoba nevydává výroční zprávu, předložení jiného dokladu, který obsahuje popis její činnosti a pravidla hospodaření.

V žádosti je zapotřebí uvést podrobné informace o dosavadní činnosti organizace a detailně popsat jednotlivé činnosti, na které je pověření požadováno. Žadatel by měl být schopen reálně posoudit a vyhodnotit své možnosti pro každou činnost, kterou bude chtít zajišťovat.

Vyplněnou žádost včetně příloh je třeba doručit do podatelny Krajského úřadu Středočeského kraje, přičemž den doručení je dnem, kterým počíná běžet 30 denní lhůta pro vyřízení žádosti ve správním řízení (správní řízení je zahajováno na žádost). Krajský úřad jako správní orgán příslušný k rozhodování ve věci postupuje v řízení o žádosti dle ustanovení zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád").

Žádost je nejprve posouzena z hlediska formálních náležitostí dle správního řádu a zároveň je provedena kontrola, zda jsou k žádosti přiloženy veškeré doklady, které vyžaduje zákon o SPOD.

Pro účely rozhodování o vydání pověření si krajský úřad zpravidla vyžádá vyjádření obecního úřadu obce s rozšířenou působností (OSPOD), v jehož obvodu má žadatel trvalý pobyt nebo bydliště, sídlo nebo sídlo organizační složky, a v případě, že žadatel vyvíjí činnost ve správním obvodu jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, než má trvalý pobyt nebo sídlo, vyžádá si také vyjádření tohoto obecního úřadu. Obecní úřad obce s rozšířenou působností se vyjádří zejména k dosavadní činnosti žadatele (§ 49, odst. 3 zákona o SPOD).

Následně vydá krajský úřad ve věci žádosti své rozhodnutí, kterým udělí oprávnění k výkonu SPO, či nikoliv. Proti rozhodnutí lze ze strany žadatele podat odvolání v zákonné lhůtě do 15 dnů ode dne jeho doručení, a to prostřednictvím Krajského úřadu Středočeského kraje, který rozhodnutí vydal. O odvolání rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

V případě, že žadatel žádá o vydání pověření ke zřízení a provozování zařízení sociálně-právní ochrany, které má být zřízeno v obvodu jiného krajského úřadu, je krajský úřad povinen požádat o vydání závazného stanoviska krajský úřad, v jehož obvodu má být zařízení zřízeno, v souladu s § 49 odst. 7 zákona o SPOD.

Krajský úřad rozhoduje také o změně pověření k poskytování sociálně-právní ochrany dle § 49 odst. 6) zákona o SPOD:

  • jestliže chce pověřená osoba vykonávat jinou činnost, než je činnost, na kterou jí bylo vydáno pověření,
  • jestliže chce sociálně-právní ochranu vykonávat na jiném místě, než je uvedeno
    v rozhodnutí o vydání pověření.

V případě, že pověřená osoba chce zřídit nové zařízení sociálně-právní ochrany anebo jiné pracoviště téhož zařízení sociálně-právní ochrany v obvodu jiného krajského úřadu, rozhoduje krajský úřad o změně pověření nebo o vydání nového pověření k výkonu sociálně-právní ochrany na základě závazného stanoviska krajského úřadu, v jehož obvodu má být zařízení nebo pracoviště zřízeno. Závazné stanovisko krajského úřadu musí být odůvodněno zejména potřebami poskytování sociálně-právní ochrany v jednotlivých typech zařízení sociálně-právní ochrany na území kraje, s přihlédnutím k dalším zařízením určeným pro poskytování péče a pomoci dětem na území kraje. Na vydání pověření o rozšíření nebo změně vykonávání sociálně-právní ochrany se vztahují odstavce 2 až 4 obdobně (§ 49 odst. 7 zákona o SPOD).