Kontakty

 

Mgr. Kristýna Jozífová
projektový manažer
Odbor řízení dotačních projektů
Oddělení přípravy a realizace projektů
tel.: 257 280 558
e-mail:
jozifova@kr-s.cz

Mgr. Radka Tesařová
finanční manažer
Odbor řízení dotačních projektů
Oddělení přípravy a realizace projektů
tel.: 257 280 276
e-mail:
tesarova@kr-s.cz

Mgr. Olga Petřivá
metodik sociálních služeb (projektu)
Odbor sociálních věcí
Oddělení koncepce a metodiky sociálních služeb
tel.: 725 562 735
e-mail: petriva@kr-s.cz

Bc. Hana Hejná
kontrolor, finanční referent v oblasti sociálních služeb
Odbor sociálních věcí
Oddělení ekonomiky v sociální oblasti
tel.: 773 627 886
e-mail: hejna@kr-s.cz

 

Informace o projektu

Projektem bude zajištěno víceleté financování sociální služby sociální rehabilitace, které by mělo vést ke kvalitním, dostupným a efektivním sociálním službám ve Středočeském kraji. Financování bude nahrazovat v plné výši dotaci poskytovanou ze státního rozpočtu skrze rozpočet Středočeského kraje na poskytování sociálních služeb a to po celou dobu realizace projektu.

Finanční prostředky budou rozděleny mezi poskytovatele služby sociální rehabilitace pomocí dotačního řízení.

Odborné nastavení a realizaci projektu, bude zajišťovat Odbor sociálních věcí. Administrativní zajištění projektů (projektové a finanční) bude zajišťovat Odbor řízení dotačních projektů.

Základní informace o projektu:

Název projektu: Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji II
Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0./0.0./15_005/0007846
Období realizace projektu: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2019
Rozpočet projektu: 114 354 240,00 Kč
Realizátor projektu: Středočeský kraj
Územní způsobilost: region Střední Čechy

 

Popis projektu:

Projekt je zaměřen na podporu služby Sociální rehabilitace a to v ambulantní a terénní formě ve Středočeském kraji. Díky projektu dojde ke kontinuálnímu zajištění poskytování služby sociální rehabilitace a jejímu dalšímu rozvoji, čímž bude zajištěna větší dostupnost služby sociální rehabilitace osobám sociálně vyloučeným nebo ohroženým sociálním vyloučením a to na celém území Středočeského kraje. Cílem projektu je pak zvýšit uplatnitelnost těchto osob na trhu práce. Podpora nebude duplicitní ke státní dotaci na poskytování soc. služeb.

Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je podpora služeb sociální rehabilitace a to v rozsahu kapacity, která je uvedena v Síti sociálních služeb SK a tím tak zajistit dostupnost poskytování sociální služby sociální rehabilitace na území Středočeského kraje a současně zajistit její územní a kvalitativní rozvoj a to v souladu se SPRSS SK.

Dílčími cíli jsou:

a) zajištění dostatečného množství kvalifikovaného personálu v průběhu celého roku a naplnění povinnosti stanoveného minimálního počtu hodin celoživotního vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách;

b) podpora zajištění potřeb uživatelů sociální rehabilitace z řad cílové skupiny se zaměřením na získání, udržení a rozvoj získaných dovedností a znalostí potřebných pro setrvání či návrat do běžného života, k čemuž patří též návrat či setrvání na trhu práce apod.;

c) snížení rozvoje sociálně-patologických jevů u osob z cílové skupiny na území Středočeského kraje a tím k omezení sociálního vyloučení těchto osob ze společnosti;

d) zajištění stabilního financování služby sociální rehabilitace.

Uvedených cílů bude primárně dosaženo prostřednictvím poskytování sociálních služeb poskytovateli, kteří jsou zařazeni v Síti sociálních služeb Středočeského kraje 2017 - 2019, a kteří se úspěšně zúčastní dotačního programu.

Dosažení stanovených cílů bude kontrolováno průběžně a to pomocí monitorovacích zpráv, které poskytovatelé služby sociální rehabilitace budou v pravidelných termínech odesílat na Krajský úřad Středočeského kraje. V rámci těchto zpráv bude vykazována např. míra podpory osob zapojených do projektu z řad cílové skupiny, typ podpory, která byla dané osobě poskytnuta apod. Cíle budou sledovány rovněž pomocí pravidelných kontrol na místě u poskytovatelů služby sociální rehabilitace a na základě rozhovorů se zástupci služeb.

Údaje získané z obdržených dokumentů a kontrol budou následně zpracovány v rámci průběžné a závěrečné evaluační zprávy, kde dojde k porovnání minulých a aktuálních stavů.

Cílové skupiny PROJEKTU:

  • Osoby pečující o malé děti
  • Osoby se zdravotním postižením
  • Osoby s kombinovanými diagnózami
  • Bezdomovci a osoby žijící v nevyhovujícím nebo nejistém ubytování
  • Oběti trestné činnosti
  • Osoby dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané
  • Osoby ohrožené domácím násilím a závislostmi
  • Osoby ohrožené předlužeností
  • Osoby ohrožené vícenásobnými riziky
  • Osoby opouštějící institucionální zařízení
  • Osoby v nebo po výkonu trestu
  • Rodiče samoživitelé

Předpokládaný průběh projektu:

V přípravné fázi projektu již byly pro potřeby dotačního řízení připraveny podkladové dokumenty (Pravidla, Metodika, Veřejnoprávní smlouva apod.), které budou využity při realizaci dotačního řízení. Dotační řízení bude realizováno v období 10/2017 – 12/2017 a bude připraveno tak, aby odráželo základní prvky transparentnosti a rovnosti všech služeb sociální rehabilitace, které mohou být do projektu zapojeny. Součástí přípravné fáze bude též seminář pro žadatele o dotaci, který se uskuteční v měsíci 10/2017.

V případě schválení projektové žádosti řídícím orgánem MPSV bude projekt realizován od 1. 1. 2018 a k jeho ukončení dojde 31. 12. 2019. V tomto období bude zajištěna průběžná podpora poskytovatelům služby sociální rehabilitace (KA1) a to pomocí dvou hlavních druhů podpory, kterými jsou:

  • podpora finanční,
  • podpora metodická.

Finanční podpora bude spočívat zejména v přerozdělování finančních prostředků mezi jednotlivé poskytovatele služeb sociální rehabilitace a to na základě uzavřených Veřejnoprávních smluv. Financování sociálních služeb bude pravidelné a kontinuální po celou dobu realizace projektu a bude vedeno v režimu ex-ante dle předem nastaveného harmonogramu splátek na období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2019.

Metodická podpora bude v realizační fázi poskytována členy realizačního týmu (metodikem sociálních služeb, kontrolorem sociálních služeb a dalšími členy týmu) a to zejména v oblastech:

  • techniky sociální práce s uživateli služby,
  • naplňování personálních standardů odborných pracovníků ve službě,
  • vykazování monitorovacích indikátorů,
  • uznatelnosti nákladů z projektu apod.

V rámci celé realizace projektu budou rovněž probíhat činnosti spojené s kontrolou u poskytovatelů sociálních služeb (KA2). Kontrola se bude zaměřovat zejména na oblasti čerpání obdržených finančních prostředků z pohledu jejich uznatelnosti a efektivnosti využití. Současně bude cílem kontroly též zhodnotit efektivitu a kvalitu poskytované sociální služby, zejména pak dodržování a naplňování personálních standardů u odborných pracovníků ve službě a velmi důležitou částí bude kontrola monitorovacích indikátorů a to jak z pohledu jejich naplňování, tak také z pohledu jejich vykazování.

Během realizace projektu bude též realizována evaluace (KA3), jejímž cílem bude obecné vyhodnocení úspěšnosti projektu. Hlavním cílem evaluace pak bude ověřit inovativní způsob financování služeb sociální rehabilitace, který by měl zvýšit jejich ekonomickou a personální stabilitu a tím i dostupnost a kvalitu pro cílovou skupinu uživatelů služeb.